2017'de Türkiye'deki güneş enerjisi üretim kapasitesi artışı, Avrupa'daki toplam büyümenin yaklaşık dörtte biriydi ve Avrupa güneş enerjisi organı olan SolarPower Europe, bir raporda Almanya'nın solladığını belirtti.
Sektörel yayın pv dergisine göre Avrupa'daki toplam fotovoltaik kapasite, 2016'da 8.61 gigawatt (GW) artarak 2016'daki% 28'lik bir artışa eşitti.

Türkiye, güneş enerjisi alanında 1.79 GW'luk bir artışla Avrupa'nın yolunu açtı ve Almanya'nın 1.75 GW'luk artışını aşarak ülkeyi güneş ticaretinde en umut verici pazarlardan biri haline getirdi.

Türkiye'nin güneş enerjisi kapasitesinde 2016'ya kıyasla yüzde 213'lük bir artış meydana geldi. Yaklaşık 800 MW'lık Türkiye'nin güneş projelerinin birkaç ay içinde ulusal şebekeye güç sağlamaları bekleniyor.Türkiye ve diğerleri hariç tutulduğunda, AB-28'in güneş kapasite artışı 6.03 GW olarak gerçekleşti; bu artışın 2016'daki 5.69 GW'lık kapasite artışına kıyasla yalnızca yüzde 6 düzeyinde gerçekleştiğini gösteriyor. 2016 yılında güneş enerjisi kapasitesini 1.97 GW artıran İngiltere, 0.91 GW'lık bir büyümede yüzde 54 oranında bir düşüş gördü. Fransa ve Hollanda, sırasıyla 887 MW ve 853 MW yükleyerek çift haneli rakamlarla güçlü bir büyüme kaydetti.

 TBMM’de görüşülen çatılarda kurulacak 10 kW altı güneş enerjisi santrallerinden gelir vergisi alınmamasına ilişkin düzenleme Plan ve Bütçe komisyonundan geçti.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER),

çatılarda kurulacak 10 kW altı güneş enerjisi santrallerinden gelir vergisi alınmamasına ilişkin düzenlemenin Plan ve Bütçe komisyonundan geçtiğini duyurdu. Düzenleme Genel Kurul’da görüşüldükten sonra yasalaşacak.

Amasya'da bilgisayar programcısı Ahmet Rıza Korkut (38), oturduğu apartmanın çatı katına güneş enerji sistemi kurarak evinin elektrik ihtiyacını üretmeye başladı.
Amasya Şeyhçui Mahallesi'nde yaşayan bilgisayar programcısı Ahmet Rıza Korkut, bölgedeki elektrik kesintileri nedeniyle yöneticisi olduğu apartmanın çatı katına komşularının da onayını alarak güneş enerjisi panelleri koydurdu. Korkut, işçiliğini de kendisinin yaptığı yaklaşık 15 bin lirayı bulan güneş enerji panelleri ve sistemi ile kendi elektrik ihtiyacını karşılamaya başladı.

3.2 kilowalt elektrik ürettiğini söyleyen Ahmet Rıza korkut, "Geçen hafta sıklıkla elektrik kesintisi oldu. Kış günü kombiler çalışmayınca, biraz soğukta kaldık. Şu an dairemin bütün elektrik ihtiyacını güneş enerjisi ile sağlıyorum. Hiçbir şekilde şebekeden elektrik alma ihtiyacı duymuyorum. Tabi bunun için ilk önce apartman yöneticisi olarak komşularımdan yaptığım toplantı ile izin aldım. Daha sonra araştırarak kendi imkanlarımla malzemeleri temin ettim. Komşularımın da yardımıyla kendim kurdum. Kış günü güneş fazla olmamasına rağmen benim ihtiyacımı karşılıyor. Yazın daha verimli olacaktır. Güneş enerjisi bana göre geleceğin enerjisi, yani geleceğin güneşte olduğunu düşünüyorum" dedi.