Başarı Enerji tarafından geliştirilmiş olan Kaan Solar Maestro tek eksenli güneş takip sistemlerinin kurulum ve devreye alma çalışmaları devam ediyor.

Lisanslı ve lisanssız projelerde kullanılmak üzere 2 farklı model olarak optimize edilen güneş takip sisteminin Adana, Karaman ve Aksaray illerindeki kurulum çalışmaları sürüyor.

Ürün hakkında bilgi veren Başarı Enerji Genel Müdürü Ümit Şen, “Ürünümüz çok kısa bir sürede 25 MW’lık referansa ulaştı. 2018 yılında artacak dağıtım bedellerinin etkisini minimuma indirmek isteyen yatırımcılardan yoğun bir talep bulunmakta. Önümüzdeki yıl Karaman, Konya ve Şanlıurfa illerinde gerçekleştirilmesi planlanan projeler için şimdiden ön sipariş almış bulunmaktayız. “ açıklamasında bulundu

Mazaka Makina, Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’ne ait olan 50 MW lisanssız güneş enerjisi santralinin panel temizliği için Mazaka MP40 Panel Yıkama Makinasını teslim etti.

Kullanılan komponentlerin yüksek kalitede olması ve panele direkt nüfus eden fırçanın Avrupa standartlarında olup, panele hiçbir şekilde zarar vermemesi; fırçanın, önemli tercih sebeplerinden.

Mesafe yaklaşım sensörleri sayesinde her ne sebep olursa olsun fırça kısmının kullanan operatörün kontrolünde olmayıp, panele fırça yaklaştığında otomatik olarak mesafesine kalkmasını sağlıyor. Fırçanın testi, Avrupa’da yapılmış olup, sulu-kuru-kumlu olarak yıkama testleri mevcut.

Enerji Günlüğü - (Mehmet KARA) Zorlu Enerji, ABD’li güneş paneli üreticisi First Solar ile Türkiye’de ince film güneş paneli üretimine başlayacak. Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, konuyla ilgili görüşmeler için bu hafta ABD yolcusu.

Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada enerji yatırımlarında yurt dışına ağırlık vermeye başladıklarını söyledi. Daha önce 50 MW’lik rüzgar santrali kurdukları Pakistan'da bu kez 300 megavatlık güneş santrali kurmak üzere lisans aldıklarını belirten Sinan Ak, “İlk etapta bunun 100 megavatlık kısmını hayata geçireceğiz. İnşaatına başladık. Finansmanını ise Asya Kalkınma Bankası (ADB), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Eco Ticaret ve Kalkınma Bankası (Eco Trade and Development Bank) gibi uluslararası kurumlardan sağlayacağız” dedi.

DUBAI’DE ŞİRKET KURACAK

Sinan Ak, Asya Kalkınma Bankası (ADB) ile birlikte Dubai'de bir şirket kuracaklarını açıkladı. Kuruluş için hazırlıklara başladıklarını kaydeden Sinan Ak, Pakistan'daki tüm varlıklarının bu şirketin altında yer alacağını söyledi. ADB’nin de bu şirkete Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile kurduğu LEAP Fon üzerinden ortak olacağını anlatan Ak, “Orada enteresan bir yapı oluşturuyoruz. Bunu yaparsak finansman ve projeler oradan gelecek. Biz de bu işlerin izinleri, süreçleri ve yatırım tarafında kalan kısımlarını yapacağız. EPC ve mal sahibi gibi hareket edeceğiz” diye konuştu.

KÖRFEZ’DEN ÇEVREYE YAYILACAK

ADB'nin Manila’daki merkezinde Japonlarla bir öngörüşme yaptıkları bilgisini paylaşan Sinan Ak, Kasım ayında bu kez Japonya’ya gideceklerini, son hazırlıkları tamamlayıp şirketi hayata geçireceklerini anlattı. Dubai merkezli ortak yapının oluşmasının bir yıllık bir sürece yayılabileceğini ifade eden Sinan Ak, “Bu yapı ile Kazakistan'dan Bangladeş'e, Endonezya'dan Pakistan ve Afganistan’a uzanan bölgede güneş, jeotermal ve rüzgar santrali yatırımları yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.  

FIRST SOLAR İLE PANEL ÜRETECEK

Geçtiğimiz bahar aylarında yapılan YEKA güneş santrali lisans ihalesine birlikte katılmayı planladıkları ABD’li First Solar ile bundan vazgeçtiklerini hatırlatan Sinan Ak, bunun tamamen teknik nedenlerden kaynaklandığını anlattı. Ak şunları söyledi:

“First Solar, geçen sene Kasım ayında Seri 4 dedikleri ürünü kaldırma ve Seri 6'ya geçme kararı aldı. Bu kararla panellerin boyutunu 0,72 metrekareden 2,2 metrekareye çıkartıyorlar. Fiyatı da ucuzladı. Dediler ki (Bizim şu an itibarıyla insan kaynağımız sınırlı ve bu yeni panelleri ilk etapta kendi tesislerimizi değiştirme ve yenilemede kullanmak zorundayız, en az iki sene boyunca. Size 26 ülkenin distribütörlüğünü verelim, bin megavatın üzerinde bir kapasiteye ulaşabileceğinizi öngörüyoruz. Ulaşın, gelin ve birlikte Türkiye'ye fabrikayı yapalım.) Yani First Solar YEKA’dan Türkiye’ye fabrika ve güneş paneli yatırımından kesinlikle vazgeçmedi. Sadece, tamamen teknik sebeplerden dolayı erteledik. Bu hafta Amerika'da da bu konuyu görüşeceğiz.”